بازاریابی

بررسی روش های ایجاد مزیت رقابتی از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

 • مزیت رقابتی یا Competitive advantage چیست؟ طبق گفته دکتر میثم شکری ساز به مجموعه ای از توانایی ها که به کسب و کارهای مختلف اجازه می دهد به صورت پیوسته دارای عملکردی بهتر از رقبای خود باشند Competitive advantage گفته می شود. شایان ذکر است که این مجموعه ها باید به صورت مستمر در بین شرکت هایی که دارای عملکرد بالایی هستند باقی بمانند و میانگین کارایی آن ها نیز بهتر است از میانگین کارایی سایر کسب و کارهای مشابه شان بیشتر باشد.

  به گفته دکتر میثم شکری ساز مطابق با Competitive advantage هر کسب و کار باید برای افزایش مشتریان و برتری از رقبای کاری ارزش هایی را برای مشتریان وفادار خود در نظر بگیرد. هر یک از این ارزش ها شامل ویژگی ها و جذابیت هایی هستند که رقبای کسب و کار شما نتوانسته اند به هر دلیلی آن ها را ایجاد نمایند.

  میثم شکری ساز در دفتر کار خود

   

  مزیت رقابتی در کسب و کار چیست؟

  دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که روش های زیادی برای ایجاد مزیت رقابتی در کسب و کار وجود دارد که شما می توانید به کمک آن ها به کسب و کار خود توسعه ببخشید. با استفاده از این روش ها می توانید سود کسب و کارتان را افزایش دهید و توجه مشتریان بیشتری را به سمت خود جلب کنید. علاوه بر این تبدیل مشتریان معمولی به مشتریان وفادار به کمک تکنیک Competitive advantage به راحتی امکان پذیر است. در نتیجه بهتر است از ایجاد Competitive advantage برای کسب و کارتان غافل نشوید.

  به کمک هر یک از راهکارهای زیر می توانید مزیت رقابتی در کسب و کار تان را ایجاد کنید:
  مزیت رقابتی در کسب و کار

   

  1. قیمت ها را نسبت به رقبای کاری خود پایین نگه دارید. با فروش محصولات با کیفیت و ارائه خدمات بی نظیر که قیمت پایین تری دارند می توانید توجه مشتریان بیشتری را به کسب و کار خود جلب کنید.
  2. محصولاتی که ارائه می دهید بهتر است بسته بندی خاص و جذابی را داشته باشند. بسته بندی زیبای محصول در ذهن مشتریان بیشتری ثبت می شود و بدون تردید تمایل آن ها برای خرید دوباره محصولات شما افزایش پیدا می کند.
  3. زمان ارسال محصولات برای مشتریان تان را کاهش دهید. با ارسال به موقع محصول می توانید اعتماد مشتریان را جلب کنید.
  4. در کسب و کارتان از نیروهای کاری متخصص استفاده کنید.
  5. تمرکز خود را روی ایجاد مزیت رقابتی در کسب و کار افزایش دهید.
  6. خدمات بعد از فروش را به مشتریان تان ارائه دهید. با ارائه خدمات پس از فروش می توانید رضایت مشتریان خود را جلب کنید.
  7. تکنولوژی را وارد حیطه کاری خود کنید.
  8. همیشه اطلاعات خود را در زمینه کسب و کارتان آپدیت کنید.
  9. به مشتریان تان وقت بیشتری را اختصاص دهید و به آن ها احترام بگذارید.
  10. وضعیت رقبای کاری تان را مورد بررسی قرار دهید و برای انجام این کار زمان بیشتری را صرف کنید.

  روش های ایجاد مزیت رقابتی در کسب و کار

  باتوجه به صحبت های دکتر میثم شکری ساز هر نوع کسب و کاری باید برای دستیابی به Competitive advantage از روش منحصر به فردی استفاده کند. با کسب اطلاعات مورد نیاز در زمینه روش های ایجاد Competitive advantage می توانید به راحتی از این تکنیک کاربردی برای توسعه کسب و کارتان استفاده کنید.

   

  از مهم ترین روش های ایجاد مزیت رقابتی برای کسب و کارهای مختلف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

   

  روش های ایجاد مزیت رقابتی

   

  1. توسعه بخشیدن به منابع انسانی:

  طبق نظر دکتر میثم شکری ساز کارکنان یکی از با ارزش ترین دارایی ها در هر سازمان یا مجموعه ای به شمار می روند. برای توسعه بخشیدن به منابع انسانی می توانید از روش هایی نظیر آموزش های تخصصی، ارزیابی شایستگی منابع انسانی و… استفاده کنید.

   

  1. 2. ارزش بخشیدن به نام تجاری:

  در صورتی که مشتری به برندتان علاقه مند شود و نسبت به برند شما احساس بسیار خوبی داشته باشد بدون تردید این روش می تواند در رده بهترین روش ها برای افزایش Competitive advantage به شمار رود.

   

  3. استفاده از فناوری جدید برای ایجاد مزیت رقابتی:

  با استفاده از تکنولوژی های مدرن نظیر آپدیت بودن، سرعت و دقت بالا و… می توانید عملکرد خود را در زمینه تولید محصول یا ارائه خدمات منحصر به فرد بهبود بخشید.

  4. زنجیره تامین:

  یکی دیگر از انواع روش ها برای ایجاد مزیت رقابتی در یک کسب و کار استفاده از زنجیره تامین مطلوب است. به کمک زنجیره تامین کارآمد می توانید در هزینه ها و زمان تولید خدمات و محصولات خود صرفه جویی کنید.

  1. 5. زنجیره توزیع:

  با ایجاد زنجیره توزیع مناسب می توانید به مزیت رقابتی پایدار دسترسی پیدا کنید. ایجاد کانال زنجیره توزیع که از یک سیستم یکپارچه نیز برخوردار باشد باعث جلوگیری از هدر به رفتن بودجه مالی کسب و کار می شود. علاوه بر این ایجاد زنجیره توزیع مناسب باعث صرفه جویی و کاهش هزینه ها می شود.

   

  6. استفاده از بازاریابی قدرتمند و استراتژی های خلاقانه:

  یک کسب و کار با استفاده از استراتژی های خلاقانه می تواند موقعیت برتر خود را در بین رقبا حفظ کند.

  1. 7. استفاده از مهارت های استدلال و تحقیق:

  این نوع مهارت ها شامل مهارت در زمینه حل مشکلات، مهارت در زمینه تحقیق، تعیین روابط و تعیین الگوها می شوند. هر یک از این مهارت های استدلال و تحقیق نقش زیادی در دسترسی به Competitive advantage دارند.

  8. استفاده از مهارت های ارتباطی برای ایجاد مزیت رقابتی:

  یکی از انواع روش های ایجاد Competitive advantage تقویت نمودن مهارت های ارتباطی می باشد. این نوع مهارت ها شامل به اشتراک گذاری دانش، ایجاد ارتباط با مشتریان، به اشتراک گذاشتن تخصص و… می شوند. شما می توانید با ایجاد یک ارتباط گسترده به Competitive advantage به آسانی و در سریع ترین زمان ممکن دسترسی پیدا کنید.

  مزیت رقابتی چیست؟

  در زمان ایجاد مزیت های رقابتی به چه مواردی باید توجه داشته باشیم؟

  برای ایجاد مزیت رقابتی باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  1. ارزش پیشنهادی
  2. هدف از ایجاد کسب و کار
  3. شناسایی هدف بازار
  4. شناسایی رقبا
  5. شناسایی مشتریان
  6. کسب دانش و مهارت مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار جدید

  بررسی تفاوت مزیت رقابتی و مزیت نسبی

  هر یک از کسب و کارها از انواع مزیت نسبی و رقابتی برای یافتن روش های موثر در زمینه تقویت فروش و حفظ نمودن پایگاه مشتریان خود استفاده زیادی می کنند.

  مزیت نسبی و رقابتی از لحاظ انواع روش مورد استفاده و علیت دارای تفاوت های زیادی با یکدیگر هستند. به عنوان مثال می توان گفت کلیه کسب و کارهایی که به دنبال جذب مزیت های رقابتی بهتر می باشند تمایل دارند کسب و کار خود را از سایر کسب و کارها متمایز کنند. در حالیکه برخی از کسب و کارها با صرفه جویی در مقیاس ها تمایل به ایجاد مزیت نسبی دارند.

  مشاغی که دارای مزیت های رقابتی هستند هرگز به قیمت ها وابسته نمی باشند. در مقابل کسب و کارهایی که تمایل به کاهش هزینه ها به کمک مزیت های نسبی دارند همواره در تلاش هستند که با حفظ کردن استانداردهای مربوط به کیفیت تا حد زیادی هزینه ها را کاهش دهند.

  مزیت نسبی به کسب و کارهای مختلف این امکان را می دهند که با ارائه دادن قیمت پایین در بازار فروش با رقبای خود به رقابت بپردازند.

  بررسی تفاوت مزیت های نسبی و رقابتی

   

  از Competitive advantage در چه بخش هایی از کسب و کار می توان استفاده کرد؟

  استفاده از مزیت های رقابتی محدود به یک قسمت از کسب و کار نمی شود و می توان از آن در بخش های مختلف استفاده کرد. در هر یک از بخش های زیر می توان از Competitive advantage استفاده کرد:

  1. میزان کیفیت خدمات و محصولات
  2. استراتژی مربوط به قیمت گذاری
  3. خدمات مربوط به مشتریان
  4. برقرار کردن ارتباط آسان با مشتریان
  5. نحوه توزیع خدمات یا محصول
  6. نحوه فروش محصول
  7. استفاده از تکنولوژی به روز
  8. ارسال محصولات
  9. ارائه خدمات
  10. تعیین قیمت فروش محصول
  11. خلاقیت

   

  کاربرد Competitive advantage

  سخن پایانی:

  حال که با مفهوم مزیت رقابتی چیست؟ آشنا شدید بهتر است بدانید که رقابت در تجارت امروزه به شدت افزایش پیدا کرده است. به همین دلیل بیشتر کسب و کارها تمایل دارند تا خدمات یا محصولات با کیفیت خود را با قیمت ارزان تری به فروش برسانند. به کمک این روش کسب و کارهای مختلف می توانند به راحتی مشتریان وفاداری پیدا کنند و سود بیشتری را کسب نمایند.

  میثم شکری ساز کارآفرین موفق

  اگر تمایل دارید محصولات و خدمات تان در بازار فروش و در بین مشتریان جلب توجه کنند بهتر است از جدی گرفتن انواع روش ها برای ایجاد Competitive advantage غافل نشوید. اگر در مورد روش های ایجاد Competitive advantage اطلاعات لازم را ندارید بهتر است از افراد کارشناس در این زمینه کمک بگیرید. توجه داشته باشید که با انجام مشاوره می توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا