بازاریابی

ترفندهای بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک از نگاه دکتر میثم شکری ساز

 • بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک کار راحتی نیست. در دنیای مدرن ما، الگوریتم های بازاریابی همواره در حال تغییر هستند. از نظر میثم شکری ساز مدیر و کارآفرین جوان ایرانی، به صورت کلی، ترفند های بازاریابی زیادی وجود دارند که می توانند روند فروش محصولات مختلف را تحت تاثیر خود قرار دهند. توجه به طرح بازاریابی کسب و کار، به شما اجازه می دهد تا مسیر های پیش پای خود را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید.

  دکتر میثم شکری ساز

  البته که مدیریت کسب و کارهای کوچک، فقط به ظاهر ساده است. این روند هم پیچیدگی های زیادی را در خود جای داده است. مدیران در اکثر مواقع هم دغدغه های مربوط به بازاریابی دارند و هم باید بتوانند کسب و کار خود را در بهترین حالت ممکن مدیریت نمایند. این مسئله چالش های زیادی را برای تیم مدیریت ایجاد خواهد کرد. امروز ما در مورد بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک با شما صحبت خواهیم کرد. پس برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک با ما همراه شوید.

  اصول مهم بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک

  اولین مسئله ای که برای بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک شما باید به آن توجه کنید، اصول است. یک سری اصول پایه ای وجود دارند که حتی با تغییر زمان هم عوض نمی شوند. این اصول به شما اجازه می دهند تا برند خود را به مشتریان در بهترین حالت ممکن معرفی کنید. به خاطر داشته باشید که روش ها و تکنیک های به کار رفته در بازاریابی عادی با بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ تفاوت های زیادی دارد. پس، اگر شما هم به دنبال متحول سازی بازاریابی کسب و کار خود هستید، حتما باید بر اساس حوزه فعالیتی تان این اصول را انتخاب نمایید.

  طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک

  شناسایی مشتریان و درک مخاطبین، اولین اصلی است که شما باید به آن توجه داشته باشید. شما باید یک سری سوالات اساسی را از خود بپرسید. مثلا، شخصی که از شما خرید می کند چه ویژگی هایی دارد؟ مشتریان چرا باید به محصولات شما علاقه مند باشند؟ محصول طراحی شده توسط شما چه ویژگی های مثبتی در مقایسه با رقبا دارد؟ پاسخ به این سوالات به شما اجازه می دهد تا هم مشتریان و هم خودتان را به راحتی شناسایی کنید. در مرحله بعد، شما می توانید نسبت به بهینه سازی و ارتقا کیفیت محصولات تولیدی اقدام نمایید.

  ایجاد یک نظرسنجی کوتاه و جذب اطلاعات از سمت مشتریان، دیگر نکته ای است که برای بازاریابی کسب و کار های کوچک شما می توانید به آن توجه داشته باشید. شما می توانید برای مشتریان خود یک نظرسنجی ارسال کنید و از او بخواهید تا نظر صادقانه خود را بیان کند. برای تشویق بهتر مشتریان، شما می توانید در پایان نظرسنجی کد تخفیف یا جوایز متنوعی هم ارائه کنید.

  برند سازی دیگر نکته ای است که می تواند طرح بازاریابی کسب و کار های کوچک را تحت تاثیر خود قرار دهد. به برند های بزرگ و شرکت های مطرح بین المللی توجه کنید. آنها همگی یک برند شناخته شده دارند. برند سازی در دنیای امروزی ما اهمیت زیادی دارد. زمانی که شما تکنیک های برند سازی را مورد استفاده قرار دهید، هم می توانید در دنیای دیجیتال و هم در دنیای واقعی نسبت به افزایش فروش خود اقدام نمایید. البته، به خاطر داشته باشید که برند سازی باید اصولی انجام شود.

  مراحل بازاریابی در یک کسب و کار

  آخرین مسئله ای که برای بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک شما باید به آن توجه کنید، مراحل هستند. یک سری مراحل خاص وجود دارند که دنبال کردن آنها به شما اجازه می دهد تا در سریع ترین زمان ممکن به سود برسید. انجام تحقیقات بازار، تعیین یک بازار هدف، شناسایی ارزش محصول و ویژگی های آن، توسعه برند شخصی، انتخاب یک کانال بازاریابی دقیق، تعیین اهداف و بودجه مخصوص بازاریابی و توجه به مشتریان از جمله این مراحل پر اهمیت به حساب می آیند. توجه به همه این موارد باعث می شود تا میزان فروش شما در بازه زمانی کوتاهی چند برابر شود.

  مدیریت کسب و کارهای کوچک

  نحوه استفاده از رسانه در طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک

  یکی اصل مهم که روند بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک را تحت تاثیر خود قرار می دهد، به نحوه استفاده از رسانه اشاره دارد. در زمان های قدیم، رسانه اهمیت زیادی نداشت. مردم عادی فقط با رادیو، تلویزیون یا روزنامه سر و کار داشتند. اما در دنیای امروزی ما همه چیز تغییر پیدا کرده است. با متحول شدن دنیای تکنولوژی، رسانه های جدید تری در اختیار کاربران قرار گرفته اند. شما همواره باید رسانه را به گونه ای مورد استفاده قرار دهید تا کسب و کارتان بیشترین بهره را از آن ببرد.

  مثلا، شما می توانید محصول یا کسب و کار خود را به یک رویداد خبری جدید پیوند بزنید. شما همواره باید تکنیک های اصولی برند سازی را مورد استفاده قرار دهید تا ذهن مشتریان و مخاطبین را با نام برند خود آشنا سازید. راه اندازی یک وب سایت و ایجاد صفحات مخصوص در شبکه های اجتماعی مختلف هم می تواند نتایج مطلوبی را برای کاربران به همراه داشته باشد. البته، لازم به ذکر است که بازاریابی دیجیتال و فعالیت در دنیای رسانه، به دانش زیادی نیاز دارد. پس بهتر است که از خدمات مشاورین حرفه ای استفاده نمایید.

  استفاده از اصول روانشناسی در بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک

  آیا شما هم به دنبال بهبود وضعیت بازاریابی مجموعه خود هستید، پس باید اصول روانشناسی مختلفی را به کار گیرید. یکی از مواردی که در طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک به آن توجه می شود، اصول روانشناسی است. این اصول با ایجاد یک چهره جذاب و درخشان از برند شما در ذهن مخاطبین، تعداد مشتریان را افزایش می دهند. لازم به ذکر است که اصول روانشناسی می توانند میزان فروش را افزایش دهند. پس، بهتر است که در هنگام آنالیز طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک، به این اصول توجه کنید و تا حد ممکن آنها را مورد استفاده قرار دهید. برخورد صحیح، انتخاب درست کلمات و زبان بدن مناسب از جمله موارد پر اهمیت در این زمینه به حساب می آیند.

  قرعه کشی و هدیه چه تاثیری بر روی طرح بازاریابی کسب و کارها کوچک می گذارد؟

  یکی دیگر از مباحث پر اهمیتی که می تواند بر روی مدیریت کسب و کارهای کوچک موثر باشد، قرعه کشی و ارائه جوایز است. امروزه مشاهده شده که خیلی از کسب و کار های تازه وارد و صفحاتی که در شبکه های اجتماعی محبوب همچون اینستاگرام فعالیت می کنند، این تکنیک بازاریابی را مورد استفاده قرار می دهند. به صورت کلی، قرعه کشی به کاربران اجازه می دهد تا صفحه شما را به دوستان، اطرافیان و آشنایان خود معرفی کنند. این مسئله باعث می شود تا تعداد مخاطبین شما با پرداخت هزینه ای معقولانه افزایش پیدا کند. البته که برای استفاده از این روش، شما باید تعداد قابل توجهی مخاطب داشته باشید.

  طراحی استراتژی بر اساس ماهیت کسب و کار

  توجه به استراتژی بازاریابی بر اساس ماهیت کسب و کار

  در نهایت، برای بهینه سازی روند بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک و کسب درآمد مطلوب از این طریق، شما باید به استراتژی خود نگاهی بیندازید. مطمئنا استراتژی که کسب و کار های بزرگ و سازمان یافته مورد استفاده قرار می دهند، با استراتژی کسب و کار های کوچک و ساده یکسان نیست. برای دریافت بیشترین بازدهی ممکن، شما باید بر روی استراتژی خود تحقیقات گسترده ای انجام دهید. استراتژی که شما آن را به کار می گیرید نه تنها می تواند سرعت بازاریابی را تحت تاثیر خود قرار دهد، بلکه بر اساس ماهیتش بر روی چالش های ایجاد شده هم تاثیر گذار خواهد بود. در ضمن، انتخاب یک استراتژی درست و پر بازده به شما اجازه می دهد تا برندتان را نیز به درستی معرفی کنید. یک استراتژی اصولی باید بتواند همه نیاز های کسب و کار را رفع کند.

  کلام آخر

  امروز ما سعی کردیم تا چند مورد از مهم ترین اصول و تکنیک های به کار رفته در زمینه بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک را مورد بررسی قرار دهیم. به عقیده شما کدام از این اصول ها و موارد، اهمیت بیشتری داشته و تاثیر قابل توجهی بر روی وضعیت فروش یک مجموعه می گذارند؟

  میثم شکری ساز

  اگر شما هم به تازگی مدیریت کسب و کارهای کوچک را شروع کرده اید، بهتر است از مشاوره استفاده کنید. خیلی از مباحث مربوط به بازاریابی از طریق آزمون و خطا به دست می آیند. به کار گیری مشاوره و استفاده از خدمات تیم های سوم شخص فعال در این زمینه به شما اجازه می دهد تا در سریع ترین زمان ممکن نسبت به متحول سازی وضعیت کسب و کار خود اقدام نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا