بازاریابی

روانشناسی رنگ‌ از نگاه دکتر میثم شکری ساز

 • به گفته دکتر میثم شکری ساز روانشناسی رنگ‌ ها و داشتن اطلاعات کافی در رابطه با رنگ‌ ها می‌ تواند زمینه ساز رسیدن به موفقیت در انواع کسب و کار باشد. همچنین افراد را در این زمینه بسیار کمک کند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید رنگ‌ ها می‌ توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی خلق و خوی افراد بر جای بگذارند. هر رنگی می‌ تواند یک تاثیر خاص بر ذهن افراد داشته باشد. رنگ‌ ها می‌ توانند افراد را خسته یا بسیار شاد کنند. همچنین می‌ توانند حس کنجکاوی را در افراد پرورش دهند. امروزه از رنگ‌ های بسیار متنوعی در کسب و کارها استفاده می‌ شود. روانشناسی رنگ‌ ها در کسب و کار ها سبب شده است که افراد بتوانند به جذب مخاطب بیشتر کمک کرده و از این طریق برندینگ را انجام دهند. بسیاری از کمپانی‌ های موفق به دنبال روانشناسی رنگ‌ ها می‌ باشند تا بتوانند از این طریق موفقیت را در کسب و کار خود تضمین کنند.

  چرا روانشناسی رنگ‌ ها در کسب و کار مهم می‌ باشد؟

  اگر شما برای چند ثانیه چشم خود را ببندید و برند های معروفی مانند آدیداس را تصور کنید مطمئناً رنگ آن ها در ذهن شما تداعی می‌ شود. رنگ‌ ها می‌ توانند در حافظه بلند مدت افراد ماندگار شوند. روانشناسی رنگ‌ ها در کسب و کار به افراد کمک می‌ کنند تا بتوانند مخاطبین بیشتری جذب کرده و خود را در ذهن مخاطبین هک کنند. همچنین در علم روانشناسی ثابت شده است که رنگ‌ ها می‌ توانند بر روی روحیات افراد و قدرت تصمیم‌ گیری آن ها نیز تاثیرات مستقیمی بگذارند. به عنوان مثال رنگ زرد نشانگر شادی بوده و می‌ تواند تاثیرات مثبتی در این زمینه بر روی افراد بر جای بگذارد. رنگ قرمز می‌ تواند شجاعت را در افراد افزایش دهد. افرادی که از رنگ قرمز استفاده می‌ کنند معمولاً آدم‌ هایی ریسک‌ پذیر هستند.

  روانشناسی رنگ ها در کسب و کار

  بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است مشخص شده که ۹۰ درصد خرید های لحظه‌ ای بر اساس روانشناسی رنگ‌ ها اتفاق می‌ افتند و رنگ‌ ها می‌ توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی مخاطب بر جای بگذارند. بر باور دکتر میثم شکری ساز رنگ‌ ها به مرور زمان می‌ توانند به یک کسب و کار و برند هویت واقعی ببخشند. صاحبان کسب و کار های مختلف از روانشناسی رنگ‌ ها در کسب و کار خود استفاده می‌ کنند. به عنوان مثال برند معروف مک دونالد از رنگ قرمز استفاده کرده است و به این ترتیب می‌ تواند به راحتی حس گرسنگی را به مخاطبین خود القا کند. تاثیر این رنگ‌ ها بر روی ذهن مخاطبین به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌ افتد. در ابتدا افراد هیچگونه ایده‌ ای در رابطه با این رنگ‌ ها ندارند. اما در روانشناسی انواع رنگ‌ ها تمام این موارد بیان شده است و روانشناسان در رابطه با آن اطلاعات بسیار خوبی دارند.

  روانشناسی رنگ‌ ها در تبلیغات

  همانطور که عنوان شد بر اساس تحقیقات صورت گرفته شده ۹۰ درصد خرید های لحظه‌ ای افراد بر اساس رنگ‌ ها اتفاق می‌ افتد. حال افراد باهوش برای برندینگ و همچنین ثبت برند خود در ذهن مخاطب از رنگ‌ های تاثیرگذار استفاده می‌ کنند. از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز این رنگ‌ ها در تبلیغات این افراد خود را به خوبی نشان می‌ دهند. همچنین انتخاب این رنگ‌ ها به صورت هوشمندانه است و می‌ توانند در طولانی مدت در ذهن مخاطب بمانند. به گونه ای که آن رنگ تداعی کننده یک برند مشخص می باشد. به عنوان مثال رنگ قرمز تداعی کننده برند مک دونالد است و رنگ سبز نشانگر برند استارباکس می‌ باشد.

  در نظر داشته باشید انتخاب این رنگ‌ ها با تحقیق بسیار زیادی انجام شده است. هیچ فردی به صورت اتفاقی یک رنگ را برای تبلیغات برند خود استفاده نمی‌ کند. بلکه انتخاب این رنگ‌ ها بسیار آگاهانه و هوشمندانه می‌ باشد. هر کدام از این رنگ‌ ها می‌ توانند تاثیرات زیادی بر روی ذهن مخاطب بر جای گذاشته و سبب خرید او از محصولات مورد نظر شوند. به عنوان مثال رنگ قرمز مک دونالد سبب می‌ شود که مشتریان احساس اشتها کرده و احساس گرسنگی آن ها تا چند برابر افزایش پیدا کند. همین انتخاب رنگ درست در تبلیغات نیز سبب می‌ شود تا افراد بتوانند این برند را به صورت کامل در ذهن خود به یادگار ثبت کنند.

  روانشناسی رنگ در طراحی

  بررسی اصول روانشناسی رنگ در طراحی

  به اعتقاد دکتر میثم شکری ساز اگر افراد در طراحی و چاپ لوگو دستی داشته و این کار را انجام دهند مطمئناً با روانشناسی رنگ در طراحی نیز آشنایی دارند. روانشناسی انواع رنگ‌ ها سبب می‌ شود که یک ارتباط عمیق و بسیار عالی بین رنگ‌ ها و احساس دیدن آن ها در افراد ایجاد گردد. پس به هیچ عنوان نباید از روانشناسی انواع رنگ‌ ها در طراحی غافل شد. به عنوان مثال رنگ قرمز همواره نماد احساسات شدید می‌ باشد. رنگ آبی می‌ تواند آرامش را به بیننده القا کند. در فرهنگ‌ های مختلف هر کدام از این رنگ‌ ها معنی متفاوتی دارند. اما به طور کلی روانشناسی انواع رنگ سبب شده است که یک دیدگاه کلی از این رنگ‌ ها در کل دنیا به وجود بیاید. اگر شما یک طراحی را به افراد کل دنیا نشان دهید می‌ توانند از رنگ‌ های موجود در طراحی یک احساس مشترک به دست بیاورند.

  بر باور دکتر میثم شکری ساز رنگ‌ ها اهمیت بسیار زیادی در طراحی دارند. از این رو برای طراحی لوگو و برند خود بهتر است از اهمیت رنگ‌ ها غافل نشوید. با بررسی اصول رنگ‌ ها در طراحی می‌ توانید اطلاعات خوبی به دست آورده و از رنگ‌ ها به صورت درست استفاده کنید. رنگ‌ ها می‌ توانند احساسات بیننده را در بر گرفته و بر روی معروف شدن برندینگ شما اثر بسیار زیادی بگذارند. شما می‌ توانید با انتخاب رنگ‌ های درست ارتباط ناخودآگاهی با بینندگان برقرار کرده و نتیجه بسیار مهمی به دست بیاورید. افرادی که در طراحی لوگو تبحر دارند به هیچ عنوان از رنگ‌ ها غافل نمی‌ شوند. رنگ‌ ها رکن اصلی طراحی لوگو می‌ باشند. افراد باید این رنگ‌ ها را با توجه به خواسته کاربر و همچنین نحوه فعالیتش انتخاب کنند.

  امروزه رنگ‌ های بسیار متنوع و گسترده‌ ای وجود دارند. هر کدام دربردارنده یک پیام و مفهوم خاص می‌ باشند و می‌ توانند یک پیام خاص را نیز به بیننده القا کنند. پس با انتخاب درست رنگ‌ ها می‌ توانید به موفق شدن برند خود نیز کمک بسیار زیادی نمایید. سپس طراحی خود را به صورت ماندگار در ذهن مخاطب ثبت کنید.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا