رشد و توسعه فردی و اجتماعی

بررسی روش دلفی از دید دکتر میثم شکری ساز

 • از دید دکتر میثم شکری ساز روش دلفی از انواع تکنیک های کاربردی برای جمع آوری اطلاعات به شمار می رود. از این تکنیک برای انجام تحقیقاتی استفاده می شود که اطلاعات و آمار خاصی از تحقیق و مسئله در دسترس نیست. در تکنیک دلفی باید در زمینه تحقیق و حل مسئله از تعدادی افراد خبره کمک گرفته شود در این صورت می توان به یک نتیجه گیری کلی رسید. شایان ذکر است صحت تحقیقات و اطلاعات نهایی در این روش به میزان تجربه و دانش خبرگان وابسته می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش تحقیق کاربردی تا پایان مطلب همراه ما باشید.

  دکتر میثم شکری ساز در سخرانی

  روش دلفی چیست و چه کاربردی دارد؟

  دکتر میثم شکری ساز اعتقاد دارد که روش دلفی امروزه به یکی از روش های مناسب برای حل مسئله و انجام تحقیق تبدیل شده است. از این روش در رشته های اقتصاد، مدیریت کسب و کار، کارآفرینی و… استفاده زیادی می شود. نخستین بار از این تکنیک در سال 1950 در بخش مربوط به تحقیقات نظامی کشور آمریکا استفاده شد. بعد از گذشت ده سال این روش افشا شد و از آن زمان تا کنون از تکنیک دلفی در رشته های مختلف استفاده می شود.

  تکنیک دلفی در کارآفرینی

  تکنیک دلفی در کارآفرینی

   

  تکنیک دلفی در کارآفرینی دارای تاثیر زیادی است. در صورتی که تمایل دارید از این تکنیک در کارآفرینی استفاده نمایید باید اطلاعات لازم را در این زمینه بدست آورید. علاوه بر این باید با نحوه اجرای این روش آشنا شوید.

   

  از تکنیک دلفی در کارآفرینی می توان برای جمع آوری نظریه گروهی از افراد متخصص استفاده کرد. در این روش تعدادی پرسشنامه در اختیار کارشناسان قرار داده می شود و کارشناسان با پاسخ دادن به سوالات می توانند به انجام تحقیقات کمک کنند.

   

  علاوه بر این از تکنیک دلفی در کارآفرینی زمانی استفاده می شود که آمار و اطلاعات دقیقی از موضوع در دسترس نباشد. این نوع تکنیک جزو مهم ترین ابزارها برای انجام تحقیقات در حوزه کارآفرینی به شمار می رود. به گفته دکتر میثم شکری ساز برای رسیدن به توافق و نتیجه دلخواه در صورت نیاز باید پرسشنامه ها چندین دوره متوالی در اختیار متخصصان قرار داده می شوند.

   

  آموزش روش دلفی

   

  در روش دلفی ابتدا مجری باید گروهی از افراد متخصص و کارشناس را با توجه به موضوع تحقیق انتخاب کند. بعد از تایید شدن شرکت کننده ها با توجه به تجربه آن ها باید پرسشنامه هایی برایشان ارسال شود. کارشناسان تایید شده باید با دقت زیادی به پرسش ها پاسخ دهند.

   

  در صورتی که در مورد اجراء تکنیک دلفی در کارآفرینی و … اطلاعات لازم را ندارید می توانید با مطالعه مطالب مربوط به آموزش روش دلفی به زبان ساده اطلاعات مفیدی را در این زمینه بدست آورید.

   

  آموزش روش دلفی

  برای اجرای روش دلفی باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

   

  1. انتخاب موضوع و هدف:

   

  در اولین مرحله از آموزش روش دلفی ابتدا موضوع و هدف مورد نظرتان را به درستی انتخاب کنید. در این صورت می توانید از این تکنیک به درستی استفاده کنید.

   

  1. انتخاب مجری مناسب و حرفه ای:

   

  به گفته دکتر میثم شکری ساز مجری باید فرد بی طرفی باشد و تجربه لازم را در این زمینه داشته باشید. در نتیجه بهتر است انتخاب مجری را خودتان انجام دهید. مجری باید اطلاعات لازم را در زمینه جمع آوری داده ها و انجام تحقیقات لازم داشته باشند.

   

  1. انتخاب متخصصان و کارشناسان ماهر:

   

  کسب موفقیت در روش دلفی به تخصص هر یک از اعضای تیم که در جلسه دلفی شرکت کرده اند بستگی دارد. شرکت کنندگان و کارشناسان باید از بین افراد ماهر انتخاب شوند تا بتوانند راه حل هایی مناسب را پیشنهاد دهند و به پرسش ها پاسخ صریح بدهند.

   

  1. تعریف دقیق مسئله:

   

  مسئله ای را که تمایل دارید از طریق تکنیک دلفی به حل آن بپردازید باید به صورت دقیق تعریف کنید. هر یک از شرکت کنندگان باید این درک را داشته باشند که درباره چه موضوع و مسائلی باید اظهار نظر نمایند. در نتیجه شما باید تعریف بسیار دقیقی را از مسئله ارائه دهید.

   

  آموزش روش دلفی

  1. پرسیدن سوالات مرحله اول:

   

  در اولین مرحله شما باید سوالات دقیق و کلی را مطرح نمایید. با مطرح کردن این سوالات متخصصان و کارشناسان می توانند دیدگاه خود را درباره رویدادهای آینده ارائه دهند. سوالات مرحله اول را می توانید به شکل نظرسنجی طراحی کنید و در اختیار کارشناسان قرار دهید. بعد از پاسخگویی به سوالات باید پاسخ هر یک از کارشناسان را جمع آوری نمایید. در این مرحله باید نظرات فرعی را حذف نمایید و اصلی ترین دیدگاه ها را از بین پاسخ ها انتخاب کنید.

   

  1. پرسیدن سوالات مرحله دوم:

   

  در این مرحله باید سوالات را به گونه ای طرح نمایید که اعضای تیم بتوانند توضیحات بیشتری را درباره مسئله یا موضوع مورد نظرتان ارائه دهند. در این صورت کارشناسان می توانند به پرسش ها به شکل دقیق تر پاسخ دهند.

   

  سوالات این مرحله از روش دلفی را می توانید به شکل بررسی یا نظر سنجی ارائه دهید. نتایج باید مطابق با مرحله اول جمع آوری شوند. برای بررسی دقیق تر پاسخ ها باید معیارهایی که غیر مهم هستند را تفکیک کنید و پاسخ های مشترک را نیز جمع آوری نمایید. حذف معیارهای غیر مهم و پاسخ های مشترک را باید با دقت بیشتری انجام دهید.

   

  در اجرای این مرحله از روش دلفی همواره به خاطر داشته باشید که باید توافق نامه ای را به کمک طی نمودن هر یک از این مراحل ایجاد نمایید.

   

  دلفی چیست؟

   

  1. پرسیدن سوالات مرحله سوم:

   

  در صورتی که به نتیجه دلخواه خود نرسیده اید می توانید دور سوم سوالات را از کارشناسان بپرسید. در این مرحله که احتمالا آخرین مرحله می باشد باید تصمیم گیری اساسی داشته باشید. برای گرفتن تصمیم صحیح باید بتوانید تمرکز بیشتری را روی نقاط توافق داشته باشید. علاوه بر این در این مرحله باید شاخص ها را غربالگری کنید.

   

  در این مرحله از اجرای روش دلفی باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید که بیشتر کارشناسان روی آن ها متمرکز شده اند.طبق نظر دکتر میثم شکری ساز  در صورتی که به نتیجه دلخواه نرسیدید باید دور دیگر سوالات را در بین شرکت کنندگان پخش کنید. با پرسیدن سوالات بیشتر می توانید به توافق بین شرکت کنندگان نزدیک تر شوید.

   

  1. بر اساس نتایج بدست آمده عمل نمایید:

  دکتر میثم شکری ساز در هنگام سخرانی به عنوان کارآفرین موفق

  در آخرین مرحله از اجرای تکنیک دلفی باید متخصصان در پاسخ دهی به سوالات با یکدیگر به توافق برسند. در این مرحله شما می توانید برای رویداد مورد نظرتان یک چشم انداز آتی را داشته باشید.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا