کارآفرینی

استراتژی منابع انسانی از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز

 • از زبان دکتر میثم شکری ساز استراتژی منابع انسانی به عنوان یک بعد اساسی و حیاتی از مدیریت سازمانی، به مدیریت بهینه ی نیروی انسانی و هماهنگی آن با اهداف و رویکرد های استراتژیک سازمان می پردازد. امروزه رقابت بین شرکت‌ ها به شدت افزایش یافته است و نیازمندی ‌های بازار به سرعت در حال تغییر می باشند. فرایند مدیریت منابع انسانی به عنوان یک ابزار موثر، برای دستیابی به برتری رقابتی و ایجاد ارزش افزوده در سازمان ‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

  طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز به عنوان یک فرآیند جامع، استراتژی منابع انسانی شامل تعیین اهداف استراتژیک نیروی انسانی، برنامه ‌ریزی و اجرای اقدامات منابع انسانی متناسب با این اهداف، ارزیابی عملکرد و پیگیری نتایج می گردد. این استراتژی تعیین می‌ کند که منابع انسانی سازمان به چه صورت باید مدیریت شوند.

   

  از دید دکتر میثم شکری ساز استراتژی منابع انسانی به عنوان یک الگوی مهم که با سیاست ‌ها و اقدامات واحد منابع انسانی مرتبط می باشد، عمل می ‌کند. این استراتژی، از طریق تدوین سیاست ‌ها، به این مسئله می پردازد که چگونه این واحد باید با چالش‌ ها و فرصت ‌های مربوط به مدیریت نیروی انسانی سازمان مقابله نماید.

  با بررسی نمونه استراتژی منابع انسانی، توسعه و اجرای این استراتژی به عنوان یک فرآیند پیچیده و چالش ‌برانگیز مطرح می ‌شود. این فرآیند نیازمند تحلیل دقیق و شناخت عمیق از نیاز ها و توانمندی ‌های سازمان، تعیین اهداف روشن و مشخص، انتخاب و اعمال استراتژی ‌های متناسب با اهداف و ارزیابی مداوم عملکرد و نتایج است.

  در نهایت، استراتژی منابع انسانی نقش بسیار مهمی در تحقق اهداف و رشد سازمانی ایفا می‌ کند. جهت ایجاد رقابت برتر و ارتقاء عملکرد سازمان، لازم است که مدیریت منابع انسانی به دقت و با هماهنگی اجرا شود. بنابراین می توان به بهترین شکل ممکن از نیروی انسانی سازمان استفاده کرده و به ارتقاء سازمان بپردازیم.

  استراتژی منابع انسانی چیست

  طبق نظر دکتر میثم شکری ساز استراتژی منابع انسانی یک طرح کلی و جامع است. این استراتژی توسط یک سازمان برای مدیریت منابع انسانی ایجاد و اجرا می‌ شود. علاوه بر این، این استراتژی نقش بسیار مهمی در تعیین مسیر و اهداف منابع انسانی سازمان دارد. بنابراین به منظور ایجاد هماهنگی بین اهداف منابع انسانی و اهداف استراتژیک سازمانی ارائه می ‌شود. در واقع، مدیریت منابع انسانی مشخص می‌ کند که چگونه باید از منابع انسانی سازمان استفاده شود تا به با توسعه و بهبود عملکرد ها، بتوان به ارتقاء اهداف کلی سازمان ها پرداخت.

  این استراتژی شامل یک سری اقدامات و فعالیت ‌های مختلف است که به طور مستمر و هماهنگ انجام می ‌شوند. این فعالیت ‌ها شامل اموری مانند جذب، انتخاب، آموزش و توسعه، ارزیابی عملکرد، مدیریت مزایا و پاداش، ایجاد فرهنگ سازمانی و حفظ رضایت کارکنان می گردد.

  اهداف استراتژی منابع انسانی شامل بهبود بهره‌ وری کارکنان، افزایش سطح مهارت و توانمندی آن‌ ها، حفظ و جذب نیروی کار با کیفیت، ارتقاء رضایتمندی و مشارکت کارکنان، تعیین و حفظ فرهنگ سازمانی مطلوب، تسهیل رشد و توسعه ی شغلی کارکنان و بهبود ارتباطات و تعاملات داخلی در سازمان می شود.

  بر باور دکتر میثم شکری ساز استراتژی و مدیریت منابع انسانی باید با ماموریت، اهداف و استراتژی ‌های کلی سازمان هماهنگ بوده و قابلیت تطبیق با تغییرات محیطی و شرایط بازار را داشته باشد. علاوه بر این، برای اجرای موفق استراتژی منابع انسانی، نیاز به تعهد و ارتباط مستقیم با مدیران و کارکنان سازمان، استفاده از فناوری ‌های مدرن منابع انسانی و مدیریت دقیق منابع مالی و زمانی است. از این رو، مدیریت منابع انسانی یکی از عوامل اساسی موفقیت سازمان ‌ها در دنیای رقابتی امروزی است.

  نمونه استراتژی منابع انسانی

  علت اهمیت استراتژی منابع انسانی

  استراتژی منابع انسانی به عنوان یک راهبرد بلند مدت برای مدیریت نیروی کار در یک سازمان، اهمیت بسیاری دارد. این استراتژی به دلایل زیادی، اهمیت فوق العاده ای دارد. با داشتن مدیریت صحیح منابع انسانی، سازمان قادر است به بهبود بهره‌ وری و عملکرد کارکنان خود بپردازد و از طریق ایجاد انگیزه، توسعه مهارت ‌ها و ارتقاء فرهنگ سازمانی، عملکرد کلی خود را بهبود بخشد. علاوه بر این استراتژی و مدیریت منابع انسانی می ‌تواند به حفظ و جذب نیروی کار کمک کند. این امر از اهمیت ویژه ‌ای برای سازمان ها برخوردار می باشد، زیرا کارکنان ماهر و با تجربه به توسعه و پیشرفت سازمان کمک می‌ کنند.

  با بررسی استراتژی‌ های منابع انسانی، سازمان می‌ تواند یک فرهنگ سازمانی مطلوب را ایجاد کند. این امر می ‌تواند به ایجاد ارتباطات مثبت و مشارکت کارکنان، افزایش اعتماد و همکاری و حفظ کارکنان منجر شود. به طور کلی، استراتژی و مدیریت منابع انسانی باعث بهبود عملکرد سازمان، حفظ نیروی کار با کیفیت، ایجاد فرهنگ سازمانی مثبت و افزایش رقابت ‌پذیری در بازار می گردد. در نتیجه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

  مدل های تدوین استراتژی منابع انسانی

  نمونه استراتژی منابع انسانی

  استراتژی منابع انسانی (HR) یک طرح جامع و بلند مدت است. این فرایند برای مدیریت بهینه ی منابع انسانی یک سازمان ایجاد می ‌شود. این استراتژی به تعیین راهبرد ها، اهداف و رویکرد هایی که به منظور جذب، نگهداری و توسعه ی کارکنان، می‌ پردازد. نمونه استراتژی منابع انسانی موفق، عوامل مختلفی را در نظر می ‌گیرد. با بررسی نمونه استراتژی منابع انسانی، می توانیم به رشد حرفه ‌ای سازمان، پیشرفت فرهنگ سازمانی، بهبود عملکرد و ایجاد محیط کاری مناسب بپردازیم.

  اگر بخواهیم به یک نمونه استراتژی منابع انسانی در سال ‌های اخیر، اشاره کنیم، می توانیم از شرکت گوگل نام ببریم. گوگل با تاکید بر داده ‌ها و معیار های دقیق، مدیریت منابع انسانی خود را تغییر داد و به دنبال رویکردی مبتنی بر داده برای مدیریت افراد شد. این شرکت انعطاف‌پذیری و نوآوری را در محیط کاری خود ایجاد کرده است. در این استراتژی از امکاناتی مانند مراکز ورزشی، غذا های سالم و برنامه‌ های ذهن‌ آگاه برای حمایت از روانشناسی و بهبود کیفیت زندگی کارکنان استفاده می شود. علاوه بر این، گوگل با ارائه ی فرصت‌ های آموزشی و توسعه ی حرفه ‌ای، به کارکنان خود این امکان را می‌ دهد تا مهارت‌ هایشان را به ‌روز نگه دارند. در نتیجه می توانند در مسیر رشد و پیشرفت حرکت نمایند.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا