رشد و توسعه فردی و اجتماعی

شخصیت شناسی طبق نظر دکتر میثم شکری ساز

 • از دید دکتر میثم شکری ساز شخصیت شناسی، یکی از شاخه های پر اهمیت دنیای روانشناسی به حساب می آید که به افراد کمک می کند تا در مورد شخصیت خود، اطلاعات جامعی دریافت نمایند. به صورت کلی، این شاخه پر اهمیت در علم روانشناسی تست های متعددی را در خود جای داده است. از جمله دیگر نام های آن می توان به روانشناسی شخصیت هم اشاره نمود. امروزه تست های زیادی برای شناخت شخصیت افراد طراحی شده است. هر کدام از این تست ها، به نحوی خاص ابعاد فکری، اخلاقی و رفتاری را مورد بررسی قرار می دهند.

  دکتر میثم شکری ساز کارآفرین جوان

  اگر شما هم به دنبال استفاده از بهترین تست های شخصیت شناسی افراد هستید، لزوما باید به یک سری نکات خاص توجه کنید. انتخاب دقیق ترین تست شناخت شخصیت، به شما اجازه می دهد تا در این زمینه به بازدهی مطلوبی هم دسترسی پیدا نمایید. امروز ما قصد داریم تا محبوب ترین و جامع ترین آزمون های به کار رفته در زمینه بررسی شخصیت را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر شما هم به دنبال آنالیز شخصیت افراد مختلف هستید، ادامه مقاله امروز ما را از دست ندهید.

  تست شناخت شخصیت چیست؟

  قبل از هر چیز، بیایید به یک سوال مهم پاسخ دهیم: تست شخصیت شناسی افراد چیست و چه کاربردی دارد؟ از دیدگاه دکتر میثم شکری ساز روانشناسی شخصیت، یکی از پر اهمیت ترین مباحث تعریف شده در علم بررسی روان افراد به حساب می آید. این علم به افراد اجازه می دهد تا به درون خود نگاه عمیقی بیندازند و بر اساس علایق شخصیتی شان رفتار کنند. به خاطر داشته باشید که آشنایی با شخصیت، به شما اجازه می دهد تا در روابط احساسی، دوستانه و کاری خود خیلی بهتر عمل کنید. پس اگر شما تا امروز نسبت به شرکت در این آزمون ها اقدام نکرده اید، با خیال راحت می توانید هم اکنون در بهترین تست های بین المللی شرکت نمایید.

  شخصیت شناسی افراد

  به گفته دکتر میثم شکری ساز روانشناسان طی بازه های زمانی مختلف، تعاریف متنوعی را برای شخصیت شناسی افراد ارائه نموده اند. به صورت عمومی، روانشناسی شخصیت به پروسه ای مهم اطلاق می شود که به افراد اجازه می دهد تا واکنش های شخصیتی خود را در موقعیت های مختلف پیش بینی کنند. از جمله این موقعیت های پر اهمیت می توان به شروع یک کار جدید، اتمام کار، روابط دوستانه و غیره اشاره نمود. با استفاده از این پروسه، افراد می توانند اطلاعات ارزنده ای در مورد ویژگی های شخصیتی و علاقه خود کسب کنند. پس، استفاده از این آزمون ها برای همه افراد یک جامعه، مسئله ای ضروری و پر اهمیت به حساب می آید.

  ضرورت شخصیت شناسی افراد مختلف

  حتما برای شما هم سوال پیش آمده که اصلا چرا استفاده از تست های شخصیت شناسی، به مسئله ای پر اهمیت تبدیل شده است؟ پاسخ به این سوال را می توان از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار داد. به صورت کلی، افراد همواره باید بر اساس علایق خود تصمیم گیری داشته باشند. فرقی ندارد که شما به دنبال انتخاب همسر مناسب برای زندگی خود هستید یا اینکه به دنبال شغل جدیدی می گردید؛ در هر صورت استفاده از آزمون های مربوط به شخصیت، باعث می شود با نیاز های ذهنی آشنا شوید و بر همان اساس هم تصمیم بگیرید.

  از دید دکتر میثم شکری ساز خیلی از روابط کاری، عاطفی و دوستانه به خاطر ناهماهنگی شخصیت دو طرف با مشکلات جدی مواجه شده اند. سوالات استاندارد مربوط به روانشناسی شخصیت به گونه های طراحی شده اند تا به افراد در طول زندگی شان کمک کنند. طی کردن آزمون های طراحی شده در این زمینه، به شما اجازه می دهد تا هم خود را به خوبی بشناسید و هم با افراد اطراف خود به درستی آشنا شوید. در این شرایط، تصمیم گیری های دشواری همچون ازدواج، یافتن دوست، انتخاب شغل یا تعیین مسیر شغلی برایتان راحت تر خواهد شد. روانشناسی شخصیت از جمله مباحث پر اهمیتی به حساب می آید که زندگی افراد را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار می دهد.

  دقیق ترین تست شخصیت شناسی چه ویژگی هایی دارد؟

  البته که بهترین و دقیق ترین انواع تست شخصیت شناسی، یک سری ویژگی های خاص را در خود جای داده اند. بهترین تست های طراحی شده در این زمینه، باید همه ابعاد شخصیتی افراد را مورد بررسی قرار دهند و بر همان اساس هم آینده آنها را به تصویر بکشند. استفاده از آزمون های غیر استانداردی که اطلاعات درستی را در خود جای نداده اند، می تواند مشکلات جدی را برای افراد در بازه های زمانی مختلف ایجاد نماید. جدا از این مسئله، تست های روانشناسی معتبر، توسط کارشناسان تعلیم دیده طراحی شده اند. برای شناسایی بهترین آزمون های موجود در این زمینه، شما می توانید به سازنده و تاریخچه اش نگاهی بیندازید. مسلما تست هایی همچون MBTI، دیسک، نئو و هارتمن از جمله محبوب ترین مواردی به حساب می آیند که در جوامع بین المللی به کار می روند.

  شخصیت شناسی MBTI

  معرفی شخصیت شناسی MBTI

  حال که مباحث مقدماتی را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا به سراغ بهترین تست های مربوط به شخصیت برویم. طبق صحبت های دکتر میثم شکری ساز شخصیت شناسی MBTI یکی از اولین آزمون هایی است که شما می توانید آن را به کار گیرید. این تست توسط ایزابل مایرز و کاترین بریگز طراحی شده است. MBTI، متداول ترین و محبوب ترین تست به کار رفته در ایران به حساب می آید. این آزمون چهار معیار اصلی را در خود جای داده و افراد را در 16 دسته بندی مختلف تقسیم می کند. برای شرکت در تست MBTI، شما باید به 60 سوال در مورد شخصیت خودتان پاسخ دهید.

  تست شخصیت هارتمن

  تست هارتمن، دومین موردی است که شما می توانید آن را برای بررسی شخصیت خود مورد استفاده قرار دهید. هارتمن بر اساس ارزش هایی که یک فرد آنها را دنبال می کند، افراد را در چهار دسته بندی قرمز، آبی، سفید و زرد دسته بندی نموده است. با شرکت در این تست، شما می توانید نیاز ها، خواسته ها و انگیزه خود را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید و بر همان اساس هم ویژگی های شخصیتی را به دست آورید. البته که تست هارتمن به اندازه MBTI دقیق نیست اما، محبوبیت زیادی در ایران کسب کرده است.

  تست شخصیت شناسی دیسک

  سومین آزمون محبوبی که شما می توانید آن را برای بررسی وضعیت شخصیت خود به کار گیرید، دیسک نام دارد. دیسک یا DISC، یکی از بهترین تست های مربوط به روانشناسی شخصیت به حساب می آید که به افراد اجازه می دهد تا ویژگی های شخصیتی،  اولویت ها و انگیزه خود را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهند. بر اساس خروجی دیسک، افراد در 15 تیپ شخصیتی مختلف تقسیم می شوند. خیلی از کارشناسان باور دارند که دقت دیسک به اندازه MBTI است. پس در صورت نیاز، شما می توانید نسبت به استفاده از دیسک برای بررسی ویژگی های شخصیتی خود اقدام نماید. فقط به خاطر داشته باشید که مراکز زیادی در ایران، این آزمون را برگزار نمی کنند!

  تست شخصیت نئو

  تست شخصیت شناسی نئو، آخرین موردی است که ما قصد بررسی آن را داریم. این تست روی شغل تمرکز داشته و خیلی کاربران را درگیر مباحث عاطفی نمی کند. با استفاده از این تست، شما می توانید عوامل موفقیت در شغل آینده خود را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. برای یافتن شغل بر اساس نیاز های شخصیتی، استفاده از این  آزمون یک مسئله ضروری برایتان به حساب می آید. این آزمون هم 60 سوال داشته و به افراد اجازه می دهد تا در سریع ترین زمان ممکن نیاز های ذهنی خود را بیابند.

  دقیق ترین تست شخصیت شناسی

   

  کلام آخر

  در این مقاله ما سعی کردیم تا چیستی و مزایای بهترین انواع تست شخصیت شناسی را مورد بررسی قرار دهیم. روانشناسی شخصیت، پروسه ای پر اهمیت به حساب می آید که توجه به آن می تواند زندگی شما را دگرگون کند. کارشناسان و روانشناسان مختلف، طی بازه های زمانی گسترده روش های متنوعی را برای آنالیز شخصیت  افراد مورد استفاده قرار داده اند. آزمون های خاصی همچون هارتمن، دیسک، نئو و mbti از جمله محبوب ترین مواردی هستند که در این زمینه تعریف می شوند. اگر شما هم به دنیای تست شخصیت علاقه مند هستید، می توانید با خیال راحت یکی از این آزمون های محبوب را به کار گیرید.

  دکتر میثم شکری ساز کارآفرین موفق

  به خاطر داشته باشید که همیشه استفاده از آزمون های آنلاین و غیر حضوری، بازدهی مطلوبی را برای کاربران به همراه ندارد. گاهی اوقات افراد برای بررسی دقیق شخصیت خود باید خدمات مشاورین و روانشناسان حرفه ای را به کار گیرند. البته، ابزار های اینترنتی فعال در این زمینه، از سیستم های تحت هوش مصنوعی برای آنالیز شخصیت افراد بر اساس پاسخ هایشان استفاده می نمایند. پس با انتخاب بهترین سایت های فعال در تست روانشناسی شخصیت، شما می توانید بدون نگرانی، آزمون های آنلاین را نیز پشت سر بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا